Παραδοσιακός φιλικός αγώνας ποδοσφαίρου εναντίον της σχολής Erich-Kästner

Σαφές 5:1 κατά της Σχολής Erich - Kästner

Όπως και τα προηγούμενα χρόνια, διεξήχθη φιλικός ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ της Σχολής Hundertwasser και της Σχολής Erich - Kästner.

Ήμασταν φιλοξενούμενοι στη Σχολή Erich - Kästner. Τα παιδιά περίμεναν με ανυπομονησία το παιχνίδι και είχαν μεγάλο κίνητρο να επανορθώσουν την περσινή ήττα. Τα αγόρια της HWS ήταν κυρίαρχα από την αρχή και μετά από μερικά άστοχα σουτ πέτυχαν το πρώτο γκολ, το οποίο πανηγυρίστηκε πολύ. Στην περαιτέρω πορεία του παιχνιδιού, τα αγόρια της HWS δημιούργησαν επίσης καθαρές ευκαιρίες και τις μετέτρεψαν σε γκολ. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν ξεκάθαρο 5:0 για τα αγόρια της HWS.

Στο ημίχρονο, όλα τα παιδιά έφαγαν ένα νόστιμο παγωτό 🙂 .

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα αγόρια από τη Σχολή Erich-Kästner προσπάθησαν να αναπτύξουν μεγαλύτερη πίεση. Όμως τα αγόρια της HWS άντεξαν στην πίεση, με αποτέλεσμα το Erich-Kästner School να πετύχει μόνο ένα γκολ παρηγοριάς με αμφισβητούμενο πέναλτι. Με το τελικό σφύριγμα, το σκορ ήταν 5:1 για τη Σχολή Hundertwasser. Η εκδίκηση ήταν επιτυχής.

Το παιχνίδι ήταν πολύ δίκαιο, οπότε ο διαιτητής δεν είχε πολλά να κάνει.

Μετά τον αγώνα, τα παιδιά και των δύο ομάδων είχαν χρόνο να παίξουν μεταξύ τους στην αυλή του σχολείου πριν τα παιδιά του HWS επιστρέψουν στο σχολείο.